title

 

Siyah Çay nedir?
Beyaz, yeşil ve siyah çayların tümü ‘camellia sinensis’ dediğimiz çay bitkisinin tomurcuklu kısmı ve üst yapraklarından elde edilir. Siyah çay, yeşil ve beyaz çaydan farklı olarak yaprakları tümüyle okside olan ve fermentasyon işlemi gören çaydır.

Lazika Siyah Çay
Lazika siyah çayın özelliği, ilk hasat dediğimiz ‘Mayıs Çayın’dan elde edilmesidir. Kıştan sonra gelen ilk hasattır. Kar suyu ile beslenmiş, kalitesi yüksek, en taze çay yapraklarından mahsül bu aylarda alındığı için mayıs hasadı veya mayıs sürgünü olarak bilinir.

Makasla kesilen 2,5 yaprak diye bilinen üst yapraklardan elde edilir. 2 ve 3 numaralı elekten geçen yapraklar iki defa filtrelendiği için taze çay yaprakları üstte kalır ve aroma oranı yüksek tozsuz, berrak, kaliteli bir çay elde edilir. İlave çay ekstratı ve çay aroması içermez.

Lazika Bergamot Aromalı Siyah Çay
Bildiğimiz Lazika siyah çaya doğala özdeş bergamot aroması eklenerek elde edilir.
%1 oranında bergamot aroması kullanılarak, bergamot tadı siyah çaya verilirken çayın kendi aroma ve lezzetini kaybedilmez.

Lazika Siyah Çay Bergamot-Portakal
Lazika siyah çaya %1 oranında katılan bergamot aromasının yanında %1 oranında eklenen kurutulmuş portakal kabuklarının doğal aroması ile elde edilir.

Lazika Yayla çaylı Siyah Çay
Yayla çayı Kaçkar yaylalarından toplanan yöre halkı tarafından şifa niyetine tüketilen yayla geleneğinin değerli bir bitkisidir. Siyah çayın rengini açarken, çaya
doğal bir reha verir, sert çay sevmeyen tiryakilerin vazgeçilmez çayıdır.

Siyah Çay Nasıl Demlenir?
Standart büyüklükteki bir demlikte; 100 derecede kaynamış suyun üzerine 3-4 yemek kaşığı Lazika siyah çayı döküp, (bu oran demliğe ve kişi sayısına göre değişeceği için kendinizin belirlemesinde fayda vardır) ateşi kısın ve 17 dakika sonra çayınız hazır. Burada önemli nokta çayı kaynamış suyun üzerine dökmemiz, böylece çayı yakmadan, dibe yavaş yavaş çökmesini bekleyerek demliyoruz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR