Bizi Bir Tanısanız!

"İki çay söylemiştik orda biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni." Cemal Süreya'nın bu dizeleri yazarken çayın yanı sıra içimi sarmıştır muhtemelen. Belki de çayın iki buçuk yaprağının toplandığı günlerdeydi bu dizesi. O zamanlar çay gerçekten iyiydi. Ancak zamanla her şey gibi çay da değişti; çayı yordular.

Beş yıldır en iyi çayı arıyoruz. Biz de yorulduk ama hiçbir zaman pes etmedik. Çünkü iyi insanlar iyi çay içtiklerinde yazıya dökemeseler bile içlerini bir güzellik kaplar; bir sevgi, bir mutluluk. Bunu hissederiz.

O yüzden yorgunluğumuza rağmen, sormak istiyoruz: Lazika size iyi geldi mi? O bize yeter de artar bile…

İnanmanızı istediğimiz bir şey var: Marka yaratmak için kendimizi zorlarız, yeni ve etkileyici sloganlar buluruz, süslü kelimelerle oynarız; fakat bizde bunlar yok. Ne yapıyorsak ve yazıyorsak inandığımız içindir. Biz Lazika'yız. Rizeliyiz. Tarlalarımız var. Çayı toplarız, üretiriz. Bizim için çay, bizi okula gönderen, yoksulluktan kurtaran bir nimettir. Ona saygı duyarız. Severiz. Kamyonlarda ezilmesi bizi üzüyor. Toplanırken hor görülmesi öfkelendiriyor. İyi çayı üretmek bizi yorar ama biz buna değer veririz. İşte bu yüzden Lazika'yı kurduk. Memleketimizin bu büyük değeri için, saygı ve sevgi görsün diye. Herkesin çayın değerini anlamasını sağlamak için kurduk. Yol aldık, sizi bulduk. Dostlarla otururken muhabbetiniz bol olsun diye ürettik. Düşünün: Balkonda, deniz manzarası eşliğinde, sevdiklerinizle birliktesiniz. Çayınızı yudumluyorsunuz ve o anın tadı mükemmel. Hiç kimse bu güzel anı kötü çayla bozmaya hakkı yok. İyi çay üretmeliyiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. İnsanlığın güzelliklerine bir katkı sunmalıyız. Hepsi bu.

Ayrıca, biraz öfkeli olmak da gerekiyor. Çayı üreten biriyseniz, hep aynı çayları üretmekten dolayı biraz sinirli olmalısınız. Çin'de sayısız çeşit çay varken, biz neden 60 yıldır aynı çeşit çayı üretiyoruz? Bu durum, çay üreticilerinin sinirini bozmalı. Bizim de canımız sıkılıyor. Çok çalışıyoruz. Memleketimizden ne tür cevherler çıkabileceğini görmek istiyoruz.

 

İşte bu yüzden Lazika, size iyilik ve güzellik gönderiyor.

title
title
title
destek
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR