Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Ihlamur- sana değer veriyorum demektir Ihlamur- sana değer veriyorum demektir

Ihlamur- sana değer veriyorum demektir

Zahmet ve emek gerektiren bazı işleri sevilen bir insan için yapmak, “Sana değer veriyorum.” demenin başka bir yoludur. Emek gerektiren bazı ikramların başında nar gelir, ayıklaması uğraş ister. Zahmet ve emeğin sembolü olan meyve kesinlikle nardır.

Pek çok şey unutulur fakat elma kabuklarını soyup kendi hazırladığı çeşnisi ile ıhlamur kaynatan insan unutulmaz. Hasta olan birisine ıhlamur kaynatmak, her ne kadar tedavi gibi gözükse de aslında ona ruhsal bir terapi yapmaktır. İnsan kendisini hastayken savunmasız hisseder ve normalden daha fazla ilgi bekler. Kaynatılan bir ıhlamur, bu ilgiyi ve alakayı sıcak bir içecek olarak sunmaktır.

Son zamanlarda ıhlamurun kaynatılmak yerine demlenmesi gerektiğini savunan uzmanların verdiği bilgiler, her ne kadar değerli olsa da ıhlamuru kaynatarak içen bir insanı; tercihini değiştirmeye sevk etmemelidir. Keza kişi nasıl kendini iyi hissediyorsa o şekilde içmelidir bizim inanışımızca. Demlemek pratik bir iştir. Fakat kaynayan bir ıhlamur; emek ister, kalbe sıcaklık verir, hoş kokuları yayar ve ruhu iyileştirir.

Ihlamur; pek çok öyküye, kitaba ve şiire konu olmasının yanı sıra bazı cadde ve sokaklara da ismini vermiştir. Ihlamur kelimesi bile başlı başına huzuru çağrıştıran bir kelimedir.

Ihlamur, ateş düşürücü ve öksürük giderici etkilere sahip terapötik bir bitkidir. Kemferol, kuersetin, saponin, hesperidin gibi doğal antioksidanları da içermektedir. Kaygı giderici, uyku kalitesini arttıran etkileri de vardır. Günlük hayatta tüketmek için hasta olmayı beklemek şart değildir zira bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi önemli işlevlere de sahiptir.

Yaz aylarında çiçekleri açan ve toplanabilecek kıvama gelen ıhlamur ağacının çiçeklerinin kendi yoğunluğuyla ağırlaşmış tatlı bir kokusu vardır. Ihlamur çiçeklerinin esansı ayrıca parfümlerde, oda kokularında, sabun ve mumlarda kullanılmaktadır.

Esas kullanılan ve değerli olarak nitelendirilen kısmı çiçekleri (tiliae flos) olmasına rağmen, çiçek durumunun orta damarından çıktığı yapraklar ile birlikte çiçekler satılmaktadır.

Misafirliğe giderken hediyelik olarak ıhlamur çiçekleri götürmek son derece zarif ve düşünceli bir hediye seçimi olacaktır.

Türkiye’de 4 tip ıhlamur ağacnın yetiştiğini biliyoruz:

Tilia Platyhyllos “Yaz Ihlamuru”:

Geniş yapraklı ıhlamur olarak da bilinir. Haziran aylarında çiçekleri açar. Minik, sarı renkteki çiçekleri kaynatılarak içilir.

Tilia Argentea “Gümüşi Ihlamur”:

Adını yapraklarının alt yüzeyindeki gümüşi  beyaz tüylerinden alır.  Çiçekleri kaynatılıp içilebilir fakat şifalı olduğu söylenmez.

Tilia Rubra “Kafkas Ihlamuru”:

Aynı şekilde minik, sarı renkli çiçeklere sahiptir. Anavanatanı Kafkasya, Kırım, Kuzey İran ve Anadolu’dur. Süs bitkisi olarak yetiştirildiği de görülür.

Tilia Cortada “Kış Ihlamuru” “The Tree of Love”

Çiçekleri en şifalı olarak bilinen ıhlamur türüdür. Yaprakları kalp şeklindedir. Aşkı simgeleyen bir ağaçtır.