Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN daha ne yapsın bu yeşil çay? daha ne yapsın bu yeşil çay?

daha ne yapsın bu yeşil çay?

Çoğunluk olarak bıçak kemiğe dayanmadığı sürece diş hekimine gitmeyi tercih etmeyiz. Doğal olarak, bir diş hekiminin kliniği; sıkça takılıp keyifli vakit geçirdiğimiz, çayını herkese şiddetle tavsiye ettiğimiz favori mekanımız değildir. Fakat sağlığımız bozulduğunda gittiğimiz hiçbir yerden keyif alamaz hale geliriz ve iyi günlerimizde aramadığımız hekimimizi arayıp acil randevu isteriz. Kara gün dostumuz ise bozuntuya vermeden bizi hemen iki hastasının arasına sıkıştırır. Sorunumuz hallolduktan sonra ise, bir sonraki diş çürüğüne kadar klinikten buharlaşıp yok oluruz.

Aslında bu davranışımızın sebeplerinden biri; ağız sağlığının komple beden sağlığına olan etkilerini bilmemekten gelir. Bütüncül yaklaşım ile ağız ve diş sağlığı, tüm vücut sağlığının bir yansımasıdır.

Ağız ve diş sağlığı denildiğinde aklımıza sadece güzel bir gülüş ve mentol kokan bir nefes gelmemelidir bu arada. Bazı beslenme yetersizlikleri ağız problemlerine yol açarken, çeşitli ağız problemleri ise bazı organlarımızda olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Fazla zahmet isteyemeyen, itinalı ve günlük ağız bakımı ile kendimizi pek çok yönden hastalıklardan korumuş oluruz. Sonuçta vücudumuzun enerji yakıtı olan gıdaların yolculuğu ağzımızda başlar.

Yeşil çay bu noktada, ağız ev diş sağlığına olan etkileriyle de sağlığımıza fayda sağlamaktadır.

Yaşları 49-59 arasında değişen bireyler ile yapılan araştırmayla yeşil çayı sıklıkla tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla daha az diş eti çekilmesi yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Hiç dikkat ettiniz mi? Diş macunları, ağız çalkalama suları ve daha çeşitli ağız bakım ürünlerinde önde gelen markaların içeriğinde yeşil çay kullanılmıştır. Sebep ise tat vermek veya aroma sağlamak değildir. Yeşil çayın kateşinlerinin bulunduğu diş macunlarının, diş eti iltihaplarını baskılama faaliyetinin araştırıldığı çalışmalar ile; diş macunlarına yeşil çay kateşini eklenmesinin diş etlerine dair oksidatif stresi azalttığı ve iltihap yapıcı sitokinleri baskıladığı sonucu ortaya koyulmuştur. Yeşil çayın ağız sağlığını koruyan önemli bileşiklere sahip olduğu, çok fazla araştırma ile kanıtlanmıştır. Pek çok bilim insanı ve diş hekimi, artık yeşil çayı fazlaca tavsiye etmektedir.

Epigallokateşingallat veya EGCg olarak bilinen kateşin, yeşil çayın kimyasal kompozisyonunun içeriğinde yer almaktadır.

Bu ne anlama gelir?

En bilinen özelliğiyle, yeşil çayın antioksidan özellikleriyle anılması, EGCg isimli kateşinin faaliyetlerinden gelmektedir.

Sigaranın kimyasal bileşenlerinde yer alan nikotinin ağız sağlığına verdiği hasarı azaltmada bahsi geçen kateşinin etkisi göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Yeşil çayın kateşinlerinin; diş ve diş eti iltihapları sırasında oluşan oksidatif strese karşı E ve C vitaminlerine göre daha fazla antioksidan faaliyet gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bunların yanı sıra, yeşil çayın, ağız florasına zarar veren birçok oral patojene karşı anti-bakteriyel etkinliği de söz konusudur.

Yeşil çay tüketimi ile; pek çok diş eti hastalıklarının, diş çürüklerinin ve diş kaybıyla sonuçlanan hastalıkların etkilerinin önüne geçmek mümkündür.

% 0,5 yeşil çay gargarasının tarifi ve talimatları:

1 litre oda sıcaklığında suya 5 gram yeşil çay suya konulup, 1 saat bekletilir ve süzülür. 15 mL ile 30 saniye ağız çalkalanır. Dişler fırçalandıktan sonra ve yemeklerden sonra, aynı zamanda ağızda ferahlatıcı bir etki için de kullanımı yararlıdır.

Rana@Lazika

Kaynakça:

Index

Health, G. (2018). Is Green Tea Good for Oral Health? Retrieved November 30, 2020, from https://www.greatoralhealth.com/blogs/news/green-tea-good-oral-health

Youcef. (2014, September 14). Youcef Banouni Plant-Based Nutritionist. Retrieved November 30, 2020, from http://www.youcefbanouni.com/988/science-based-recipe-for-green-tea-and-white-tea-mouthwash/comment-page-1/

Kavrik, F., & Cogulu, D. (n.d.). YEŞİL ÇAYIN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ.

Krall EA, Garcia RI, Dawson-Hughes B. Increased risk of tooth loss is related to bone loss at the whole body, hip and spine. Calcified Tissue International. 1996;59(6):433-437.

Green Tea's Oral Health Benefits: DentalSave Blog - Discount Dental Plan. (2017, September 29). Retrieved November 30, 2020, from https://dentalsave.com/blog/green-teas-oral-health-benefits/