Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Yayla çiçeği Yayla çiçeği

Yayla çiçeği

Yayla çayı, Karadeniz florasında yetişmesiyle bilinen- özellikle Trabzon, Rize ve Giresun yaylalarındandan toplanılan, yöre halkı tarafından şifa niyetine tüketilen değerli bir bitkidir.

Lavanta, karabaş otu, nane, adaçayı gibi aromatik bitkilerin mensubu olduğu Ballıbabagiller (lamiaceae) familyasının daha az popüler bir üyesidir. Ülkemizde yetişen endemik bitki türlerinden biridir aynı zamanda.

İbn’i Sina’nın yayla çayını mide rahatsızlıkları için önerdiği çeşitli kaynaklar tarafından öne sürülmüştür. Mide asitlerini düzenlemesi ve hazımsızlık gibi problemlere deva olması bu kaynakları desteklemektedir.

Stresin, mide rahatsızlıklarını tetikliyor olmasından ötürü mideyi yatıştıran bitkilerin stresle mücadelede de kullanıldığı gözlemlenmiştir. Organlar ve duygular arasındaki ilişkinin pek çok hastalığın kaynağı olmasının gerçeği, bitki çaylarının faydalarındaki tutarlılıkla da desteklenebilir.

Halk arasında huzursuz ruh haline iyi geldiğine inanılan yayla çayı; sinirleri yatıştırıcı ve kasları gevşetici etkilere sahiptir. Aslında; sakinleştirici ve gevşetici etkileriyle bize papatya çayını anımsatır, etki bakımından papatya çayı ile benzer özelliklere sahiptir. Papatya çayı da, tıpkı yayla çayı gibi hazım problemlerine iyi gelmektedir. Kadim yaylacılık geleneğinde Yayla Çayı soğuk algınlıklarından korunmak için de içilir. Anti-viral özellikleri olduğuna inanılır.

Ortamı gerginleştiren bir ofis arkadaşınıza açıkça “Dur sana bir papatya çayı yapayım en iyisi” demektense, yayla çayı önerisinde bulunabilirsiniz ve eğer pazartesileri papatya çayı içmeyi seviyorsanız bununla birlikte salı günleri de menünüzde yayla çayına yer verebilirsiniz. Farklı günler, farklı tatlar..

Bitki çayı içip zararlı şeylerden uzak durmak henüz tam anlamıyla benimseyemediğimiz bir yaşam tarzı olsa da; haftanın belirli günlerinde belirli bitki çaylarını tüketmek uzun vadede saçımızın yapısından, cildimizin dokusuna kadar pek çok gözle görülür sonucu beraberinde getirecektir. Uyku kalitemizin artması bile kelebek etkisi ile hayatımızdaki pek çok şeyi değiştirecektir.💚


Rana@Lazika