Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Lezzetli ve faydalı yeşil şey. Tarhun Lezzetli ve faydalı yeşil şey. Tarhun

Lezzetli ve faydalı yeşil şey. Tarhun

Haftaya kısa ama içerik bakımından oldukça doyurucu bir yazı ile giriş yapıyoruz. 2021in üçüncü haftasının teması yeşil renk. Hava her ne kadar karlı olsa da içerisini yeşil tutmak istiyoruz bazı şahsi nedenlerden dolayı. Kahramanımız da tarhun. Bir diğer ismi “Ejder otu”. Biz kendisine yeşil altın da diyebiliriz. Aslında biz demiyoruz; esasen tarhun, ekonomik getirisinden dolayı “yeşil altın” olarak da anılıyor.

Dileriz bu bilgi, yarışmanın son sorusunu bilip; bir milyonu kazanan kişi olmanızı sağlar. Tüm yakınlarınız soruyu nasıl cevapladığınızın şaşkınlığını yaşarken ekranda oluşan sessizlikte bizi anıp, eve gideceğiniz de içeceğiniz zafer çayını düşlemeniz sizden tek beklentimiz. Şifası ve lezzeti ile Yaradan’ın bize bir armağanı olan tarhun son derece hoş bir kokuya sahip olması ile birlikte aromatik bir bitki aynı zamanda. Tarhun yağı zihni sakinleştirici etkisi ile ön planda. Anti viral ve anti bakteriyel etkiye sahip olması da bir başka artısı. Tom Ford, Gucci, Givenchy ve daha pek çok markanın bazı parfümlerinde tarhun mevcut. Kendisine, boşuna yeşil altın denmemiş yani.

Fransızlar “otların kralı” diye anmışlar, Yunanlılar diş ağrısını uyuşturmak için ağızlarında çiğnemişler, Gürcüler yemyeşil gazoz yapmışlar, Moğollar savaşlarda ağrı kesici ve uyku ilacı olarak kullanmışlar, Anadolulu teyzelerimiz ise tarhana yapmışlar. Belki hatırlarsınız; Covid19 ilk Wuhan’da ortaya çıktığında tüm haber kanalları büyük bir heyecan ile orada yaşayan Türk vatandaşlarını kanallarına bağlayıp, endişeli sorular soruyordu. Bir Türk genci son derece rahat tavrı ile dikkat çekmişti; evinde tarhanasının olduğunu söylerken olan güveni ise aşıyı bulan bilim insanlarından daha fazlaydı. Tarhana varsa sıkıntı yoktur.

Tarhunun yapraklarında, alınan kalorilerin vücudun tüm organlarına eşit bir şekilde dağılmasını sağlayan polifenolik bileşiklerin ve diyet liflerinin bulunması ise başka ilgi çeken bir bilgi. Tohumu olmayan tek bitki olduğunu söylemeden de geçmeyelim.

Moğol istilasının ardında  Avrupa’ya yayılan tarhuna macerasının devamındaki, şöhret kapıları Kitchen 24 ve benzeri kanallar tarafından açılmış. Jamie Oliver, Martha Stewart gibi isimlerin tarifleriyle anılmaya başlayan tarhun yine de Türkiye’de popülerite olarak dereceye girememiş.

Fakat gündemdeki konumu her an “Covid’e iyi geliyor” gibi bir başlıkla ön sıralara yerleşebilir. Üzülerek söylemek isteriz ki; maalesef böyle tıbbi bir gelişmenin varlığı hakkında henüz bir habere rastlamadık. Ancak A, E, omega3 ve omega-6 yağ asitleri, niasin, riboflavin bakımından zengin olduğunu ve bunların yanı sıra demir, magnezyum, fosfor, manganez ve kalsiyum içermesinden  dolayı yıpranan psikolojimize, bağışıklık sistemimize ve cildimize  iyi gelebileceğini söyleyebiliriz. Yine de tüm baharatların ve otların henüz ortaya çıkmamış faydaları mevcut. Bilimin ışığında beklenmedik bir gelişme ile karşılaşmamız da her an mümkün.

Şimdi siz Lazika neden durup dururken neden Tarhun’dan bahsetme gereği duydu diyebilirsiniz. 4-5 hafta içerisinde hayata merhaba diyecek yeni çaylarımıza lezzet veren bitkilerden biri çünkü. Tarhun da artık bir Anadolu lezzeti olacak harmanlarımızda olacak.


Rana@Lazika