Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Siyah Çay ve Yeşil Çayın farkları Siyah Çay ve Yeşil Çayın farkları

Siyah Çay ve Yeşil Çayın farkları

SİYAH VE YEŞİL ÇAY ARASINDA Kİ FARKLAR


 

Hem yeşil, hem de Siyah çay aynı bitkinin, Camellia Simensis, yapraklarından yapılır. Siyah ve yeşil çayın farkı üretim tekniğididir. Yeşil çay nerdeyse hic fermente olmayan bir çaydır. Siyah çay ise fermente edilen, üretim olarak biraz daha komplike bir çaydır.

Üretim tekniklerinin farklı olması nedeniyle ihtiva ettikleri besin içeriği de farklıdır.

Yeşil Çay

Yeşil çay yaprakları tam fermente olmazlar. Bu da bazı önemli besin içeriklerinin değişmeden kalmasını sağlar. Yeşil çay siyah çaya göre daha az kafein içerir. Kahvede olan kafein miktarının ise ¼’ü kadar kafein içerir. Yeşil çayda yaprak da farklılaşabilir. Örneğin Lazika yeşil çayı, 2.5 yaprak  el ile toplanan genç yapraklardan üretmektedir. 2.5 yaprak çayın en üst 2 yaprağı ve onların üzerinde olan tomurcuk anlamındadır. Bu yeşil çayın hem lezzet hem de besin değeri açısından daha zengin olmasını sağlar.

Yeşil çayın fermentasyon oranı çok düşüktür. Bu polifenoller açısından daha zengin olmalarını sağlar. Keza okside olmaması çok etkili bir antioksidan olan EGCG açısından çok zengin olmasını sağlar. Yeşil çay düzgün bir beslenme ve spor alışkanlığı ile birleşirse hakikaten daha canlı bir metobalizmaya sahip olma şansı artabilir.

Lazika Yeşil Çayı nasıl demleyebiliriz?

Lazika el ile toplanan 2.5 yaprak genç yapraklardan yeşil çay ürettiğinden 80-85 derece sıcaklıkta su ile demlemek kafi gelecektir. 800 cc bir demlik için 1.5 gr yeşil çay yeterli olacaktır. Yaklaşık olarak 4 dakika demledikten sonra çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Biz şeker ile içilmesine karşıyız. Ve sade içmenizi en azından denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bir şey ekleme ihtiyacı duyarsanız bal, limon veya taze nane güzel bir ikili oluşturabilir

Siyah Çay

Siyah çay fermente bir çaydı. Fermentasyon içinde olan aktif maddelerin farklılaşmalarını sağlar. Bir önceki hem siyah çay, hem de yeşil çay içerisinde olan aktif maddeleri detayları ile bulabilirsiniz.

Siyah çay nasıl demlenir? Bu konuda detaylı bir yazı var. Ancak kısaca burda da bahsetmek istiyorum. Siyah çay demlemek öncelikle sabır ister. Aceleyi sevmez çay demleme işi. Kullandığınız suyun iyi su olması onemli (kireci dusuk, PHi, dengeli ve en onemlisi oksijen seviyesi yüksek) Suyu çok kaynatırsanız içerisindeki oksijen seviyesi düşer.)

 

 

Özellikler

 

 

Siyah Çay

 

Yeşil Çay

        Bitki

           Camellia Sinensis

        Camelia Sinensis

 

Üretim Şekli

 

Fermente ve Okside

 

Az fermente

 

Tat

 

Yoğun ve Buruk

 

Hafif ve Az buruk

 

Antioksidan

 

Var

 

Var ama Yeşil Çaydan az

 

Kafein

 

Var

 

Siyah çaya göre daha az var