Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Mayıs çayı nedir? Neden önemlidir Mayıs çayı nedir? Neden önemlidir

Mayıs çayı nedir? Neden önemlidir

Mayıs ayında doğanların, bahara aşık insanların, bal arılarının ve elbette çay toplayan kalpleri güzel

teyzelerin en sevdiği ay tahmin edeceğiniz üzere Mayıs ayıdır.

 

Mayısın, bir diğer ismi çiçek ayıdır. Derler ki; kör yılan mayıs ayında uyanır, yüzünü topraktan çıkarır ve ilk iş koklayarak rezene bitkisini bulmaya çalışır. Rezeneyi bulan yılan, yüzünü bitkiye sürerek gözlerini açar ve toprak üstündeki yaşantısına geri döner.

Kör yılan için rezene ne anlam ifade ediyorsa, bir çay tutkunu için de Camellia Sinensis bitkisi aynı anlamı ifade eder. Kör yılan rezeneye yüzünü sürerek uyanır ve hayatın akışı onun için tekrar başlar. Topraktan çıkar ve baharın uyanışıyla yaşantısına geri döner.

Mayıs ayı hayatın akışına geri dönüşü simgeleyen bir aydır canlılar için. İnsanlar, kış uykusuna yatmadığı için her gün tekrar uyanırlar ve çay içtikleri saat onların mayısıdır aslında.

Yaz kış tükettiğimiz çayların işlenmeden önceki bitki halinin yılda 3-4 kez hasadı olur. Bu hasatlardan en özel olanı mayıs sürgünüdür. Çay markaları eğer Mayıs Sürgünü diye belirtiyorsa, fiyat tuzlanır.

Reklam karışan bloglara kesinlikle karşıyız lakin söylemeden edemeyeceğiz; Lazika’nın tüm çayları mayıs sürgünü. Mevsiminde meyve ve sebzenin kıymeti, doğala ve temiz gıdaya özlem duyan bilinçli insanların artmasıyla doğru orantılı olarak artmıştır. Çayın mayıs dışında toplanması, serada

yetişen domates kavramı ile bir tutulmamalıdır. Tabi ki diğer hasatlar da kıymetlidir. Domates örneği

ile aynı bitkinin farklı dönemlerde lezzet olarak farklılık gösterebileceğinin örneğini vermeye çalıştık daha net anlaşılabilmesi için. Türkiye’de yetişen çayın tüm hasatları kıymetlidir sebebi ise; Dünya’da çay bitkisinin üzerine kar düşen tek yetiştiricilik Türkiyede’dir. İklim yönünden kısmetliyiz diyebiliriz.

Kışın yorgunluğunu ve karlarını üzerinden atan çay bitkisi daha taze daha güçlü bir bitki olarak

filizlenir ve Mayıs ayında ilk hasadı yapılabilecek hale gelir. Kar suyunun lezzetiyle beslenmiş,

ilkbaharın tazeliğiyle aromalanmış mayıs filizlerine bir kere alışıldı mı devamı nitelikli çaya alışmayla

birlikte gelen çay gurmeliğine kadar bile gidebilir.

Çay üretiminin fabrikasyonlaşmaya ve sevgisiz bir işe dönüşme ihtimali, artan tüketime rağmen düşük bir ihtimaldir. Çay, birçok çay toplayan iyi yürekli insanın geçim kapısıdır. Üstlerde kalan yaprakları toplamak için geliştirilen hassas bir teknoloji, çay endüstrisi için henüz geliştirilmediğinden üstte kalan taze yapraklar insanlar tarafından toplanır. Bize kalırsa böylesi de daha makbuldür. Çay toplayan bir

kimse, tanımadığı bir kişinin sofrasına yapacağı katkıyı düşünerek yaptığı işten ayrı bir lezzet alır.

Kim bilir, belki de lezzeti veren de bu insanların beslediği hislerdir. Belki mayıs ayının ruhunun çay yapraklarında beden bulmasıdır.