Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Lazika Matcha Kurabiye- Müdür Kurabiye Lazika Matcha Kurabiye- Müdür Kurabiye

Lazika Matcha Kurabiye- Müdür Kurabiye

Kim bir kurabiyeye şiir yazabilir ki, eğer yazılacak olsaydı eminim bu, kendisine ait bir öyküsü bulunan, yediğiniz an size “vay be”  dedirtecek matcha kurabiyemiz olurdu. Nam-ı diğer  “müdür kurabiye”.

 

Görünüşüne doğallığını koyduğumuz bu eşsiz lezzet belki görsel olarak çok sade olsa da gönlünüzü fethedecek aslında bir kaç farklı tadı barındıran bir lezzete sahip. Yaklaşık 3 senedir Lazika Maslak 42 AVM kafe/dükkan’da sizlere sunuyoruz bu lezzeti. Aslına bakarsanız değişen, gelişen hayat gibi “ müdür” kurabiyemiz de zaman içinde iyiye doğru değişti. Zaman en büyük tecrübe değil mi? Kurabiyemiz  de bizim gibi, çaylarımız ve hayallerimiz gibi büyüdü, iyileşti daha da lezzetli hale geldi.

 

Hatta Lazika Maslakta çayımız kadar ünlü bir hale geldi. Maalesef şu an sadece Maslak’ta size sunabildik bu lezzeti ama belki ilerde internet sitemizden de size sunarız bu lezzeti.

 

Çok  sevdigim bir söz var İçinde sevgi barındıran için tüm dünya bir ailedir.. Amacımızı çok güzel ifade ediyor. Evimize, yolumuza aile olduklarımızla devam edebilmek. Sevgiyle, sevdiklerimizle.

 

Müdür kurabiye

 

Hazırlama süresi: 10 dakika

Dinlendime süresi: Buzdolabında 1 saat

Pişirme süresi: 12-15 dakika. 150-160 derece

 

Malzemeler:

 

Matcha:  5 gr

Yeşil çay: 10 gr

Tahin: 1 çay bardağı

Susam: 1 çay bardağı

Zeytinyağı: 1 çay bardağı

Siez unu: 3 çay bardağı

Vanilya: 1 paket

Pudra Şekeri: 1 çay bardağı

İsteğe bağlı: Ceviz

 

Gelelim bu muhteşem ağızda dağılan minnoş kurabiyemizin tarifine;

 

Önce sıvı olan malzemeleri birbirine harmanlayıp, sonra kuru malzemeleri yavaş yavaş ekliyoruz. 10 dakika kadar yoğurup hafif ele yapışan bir hamur elde ediyoruz.. Sonra dolapta dinlenmeye bırakıyoruz.

 

Hamurumuz dinlendikten sonra oklava ile açıp şekillendiriyoruz. Biz yuvarlak yaptık. Ama siz nasıl arzu ederseniz öyle şekillendirebilirsiniz.

 

Sonrasında yağlı kağıt serilmiş bir tepside fırında pişmeye bırakıyoruz.  15-160 derece fırında 12-15 dakika.

 

Matcha zor bir tat çoğu insan için. Müdür kurabiye Matcha’yı Tahin ve susam ile birlestiren akdenizli, anadolulu bir lezzet getiriyor. Umarız beğenereki, afieyt ile yersiniz. Sevdiklerinizle beraber

 

Elif@Lazika