Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Antioksidan olarak Çay Antioksidan olarak Çay

Antioksidan olarak Çay

Antioksidan olarak çay

Dünya üzerinde sudan sonra en fazla tüketilen içeçek olan çay, sadece populer değil aynı zamanda sağlıklı bir içeçektir. Kafein seviyesi kahveden daha azdır. Düşük kafein seviyesinin yanında ciddi anlamda antioksidan barındırır.

Serbest radikal nedir?

Antioksidanin ne oldugunu, ne ise yaradığını anlamak için serbet radikallerin ne oldugu bilmek gerek. Serbest radikaller, genellikle bir elektronunu kaybetmiş oksijen atomu içeren moleküllerdir. Bu durum onları kararsız (reaktif) bir hale getirir. Komşu moleküllerin elektronlarına hırslı bir şekilde göz dikmeye başlarlar. Elektron çalmak suretiyle bedende faaliyet gösteren teröristler haline gelebilirler. DNA'ya hücum edebilirler ve fonksiyon bozukluğu, mutasyon ve kansere yol açarlar. Enzimlere ve proteinlere saldırarak normal hücresel faaliyetleri bozabilirler. Kan damarlarımızı döşeyen hücrelerin zarlarında meydana gelen bu tür bir tahribat, atardamarların sertleşmesine, kalınlaşmasına ve nihayet kalp krizi ve felçlere yol açabilir. Serbest radikallerin kollejendeki proteine saldırması, protein molekülleri arasında çapraz bağlar oluşmasına ve dokularda sertliklere neden olur.

Normal şartlarda vücudumuz bu serbest radikaller ile başa çıkabilir ancak serbest radikaller çoğalıp, denge değiştiğinde metabolizmamızın destek ihtiyacı doğabilir. 

Antioksidanlar serbest radikaller ile nasıl mücadele ederler?

Antioksidanlar temel olarak oksidasyonu önlerler. Vücudumuzda olan oksidasyon temel olarak hücre zarlarının, yağ, protein ve dna yapısının bozulması anlamına gelir. Yani antioksidanlar, serbest radikallerin oluşması için oluşan şartları ortadan kaldırırlar.

Metabolizmamız şehir hayatının temposu ve beslenme alışkanlıkları sonucu ortaya çıkan serbest radikaller ile mücadele eder, ancak yardıma ihtiyaç duyduğunda antioksidan zengin yiyecek ve içeçekler ile desteklersek serbest radikaller ile savaşı kazanma şansımız artar.

Antoksidan zengin bir yeme içme alışkanlığı kanser ve kalp hastalıkları dahil bir çok hastalığa yakalanma olasığını azaltır. Son 50 yıl içerisinde antioksidan oranı yüksek sebze, meyve ve bitkiler tespit edilmeye başlanmıştır. Çay da en yüksek antioksidan oranına sahip bitkilerdendir.

Çaydaki antioksidanlar

Çay, tüm çeşitleri ile aynı bitkiden, Camellia Sinensisden elde edilmektedir. Çayın renk, tat vs gibi çeşitlenmesi üretim ile sağlanmaktadır. Siyah çay fermente bir çaydır, Yeşil Çay  fermente değildir. Oolong ise yarı fermentedir. Camellia Sinensisde yani Çay bitkisinde olan antioksidan maddeler Flavonoidlerdir.

Kateshinler (cateshins) ve Theaflavinler

Kateshinler, çayda bulunnan flavanoidlerin bir çeşididir. Yeşil çayda 6 çeşit kateshin bulunur. Bunlar kateshin, gallocatechin, epicatechin, epigallcatechin, epicatechingallate ve belkide en onemlisi epigallocatechin gallatedir (EGCg  veya EGCG).

Siyah çay ve Oolong çayların üretiminde fermantasyon sırasında kateshinler theaflavinlere dönüşür. Theaflavinler de antioksidan özellik taşırlar.

Özetle çay dünyadaki en demokratik, en mistik ve en faydalı içeçeklerden biridir. Sağlığınıza da, ruhunuza da iyi gelir. Yeter ki iyi çayı, iyi demleyip, iyi insanlar ile beraber için.