Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Fermente içeçek Kombucha nedir? Fermente içeçek Kombucha nedir?

Fermente içeçek Kombucha nedir?

Fermente içecekler her toplumun beslenme kültürünün temel bileşeni olup etnik toplulukların kültürel tarihini içinde barındırır. Milli içeceğimiz boza, tahıl bazlı fermente bir içecektir. Orta asyalı Türkler tarafından 5000 yıl önce icat edilmiş olan kefir, süt bazlı fermente bir içecektir. İşte bizim kombu çayı (kombucha) dediğimiz şey de kökeni belirsiz fakat Rusya, Çin ve Japonya’dan çıktığına dair söylentileri olan çay bazlı fermente bir içecektir. Çayı mantar ve şeker ile mayalama fikrinin ilk kimden çıktığı tartışılan bir konudur.

Kombu çayının en meşhur hikayesi Doktor Kombu’nun Japon imparatoru Inyoko’ya kombu mantarı hediye ettiği hikayedir. İsmini de doktorun isminden aldığı öne sürüldüğü için çoğu kaynak bu hikayeyi asıl hikaye olarak kabul eder. Kombu çayının ortaya çıkışıyle ilgili daha pek çok hikaye mevcuttur; fakat bu hikayelerdeki Çinli isimlerini telaffuz etmenin ve yazmanın güçlüğünden ötürü en hoşumuza gideni Doktor Kombu ve Inyoko hikayesi olmuştur.

Savaş sırasında samuraylara enerji verdiği söylenmektedir. Cengiz Han'ın askerlerinin kombu çayını savaş alanında şişelerde taşıdıklarına dair hikayeler de vardır.

Hikayelerin gerçekliği günümüz tıbbı ile sayfalarca bir raporla kanıtlanabilir. Şu bir gerçektir ki; düzenli kefir, boza, kombucha ve yoğurt tüketimi sağlıklı mikroorganizmaları vücuda kazandırmada oldukça etkilidir. Vücudun dengesini sağlayan boşaltım sistemi, bu besinlerin içerdiği yararlı bakteriler sayesinde sağlıklı olarak çalışmaktadır.

Sağlıksız işleyen bağırsaklar; obeziteden depresyona kadar pek çok rahatsızlığın sebebi olabilir. Çalışmayan bağırsak yaşamımızın durması gibidir; sağlıksız bir psikolojinin fragmanıdır. Pek çok form çayı, boşaltım sistemine olumlu etki ediyor gibi gözükse de uzun vadede bu yararlı bakterilerin vücuttan atılmasına sebep olur. Antibiyotikler, çeşitli ilaçlar ve çeşitli sebepler bu bakterilerin zarar görmesine yol açabilir aynı zamanda. Bu bakterilerin düzenli olarak beslenmesi gerektiğini de unutmamamız gerek. Her coğrafyanın kendine has, bu bakterileri besleyen fermente bir içeceği vardır. Tabi ki bu içecekleri bu niyetle icat ettiklerini kesin olarak söyleyemeyiz.

 Fermantasyon, gıdaların bozulmadan korunmalarının en eski ve organik yollarından biri olduğu için eski toplumlarda yaşayan insanların harika içecekler icat etmesine sebep olmuştur.

Kefiri elde etmek için kefir mayası, bozayı elde etmek için boza mayası kullanmamız gerekir. Peki kombu çayını elde etmek için kombu mayası mı gerekir? Evet, bir anlamda. Yani scoby isimli mantarımız bu işi yapar. Diğer ismiyle kombu mantarı.  Kendisi yaşayan, büyüyen, doğuran ve yaşlanan bir canlıdır. Kombu çayının mayalanması günlerce sürer. Tıpkı diğer fermente içeceklerin hemen mayalanmadığı gibi. Scoby isimli mantar, çayın ve şekerin içinde yaşar. Scoby, mantarlar içerisindeki en keyfi ve tarzı olan mantarmış gerçekten de dedirtmiştir. Diğer mantarların seçtiği zevksiz yaşam alanları yerine çayda yaşamayı seçmesi, kendimizi ilk defa bir mantara yakın hissetmemizi sağlamıştır.

Ülkemizde henüz meşrubat olarak fazla popular değildir fakat; kombu çayını her gün keyifle tüketen bir kesimin de olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Faydaları ile ilgili farkındalığın artması ile tüketiminin de artacağına inanmaktayız. Gazlı, şekerli, gazozumsu bir tatla beraber sağlık için yararları onu eşi bulunmaz bir meşrubat yapar. Tadı oldukça keyiflidir. Zevkler ve renkler kişiye değişiklik gösterse de iyi bir kombu çayının da güzel demlenmiş bir çaydan elde edileceğini unutmamak gerekir.

Ayrıca çayın besin değerini de zenginleştirmesi sebebiyle çayın sanatçı tarafından yeniden yorumlanmış versiyonu olarak düşünülebilir.


Rana@Lazika