Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN kapmutfak! kapmutfak!

kapmutfak!

kapmutfak! “Bir Bulut Mutfak Projesi 

 

Bulut Mutfak Nedir? 

Yalnızca teslimat odaklımasaların ve servisin bulunmadığı yeni nesil restoran modeline verilen isimdir.. Pandemi ve kısıtlamalar sürecinde restoranlar bu sisteme dönüş yapmışlardır. Fakat - tam anlamıyla- ‘Bulut Mutfak’ konsepti ile çalışan işletmeler bu süreçten önce de vardı. 

Müşteriler için oturma ve bekleme alanlarının olmamasından ötürü maddi giderden ve harcanan efordan önemli ölçüde tasarruf edilmesi ile birlikte; işletmenin teslimat ve pek çok konuda daha esnek olmasını sağlayan bir iş sistemidir aynı zamanda.  

Yemeklerfarklı yerlerde tüketilmek üzere hazırlanır bu restoranlarda kısacası. 

 

kapmutfak - Doğala ve Eve Dönüş 

Özümüzü unutturan, içine hapseden şehir yaşamını bırakıp; sahil kasabasına veya mütevazi bir köye yerleşme fikri zaman zaman aklımızdan geçmiştir. Fakat uygulamaya cesaretimiz olmamıştır. Pandemide; insanların panik içinde marketlere akın ettiği, ihtiyaç olmayan market ürünlerinin hırsla stok yapıldığı, sağlıklı yiyeceklerin bağışıklık sistemi açısından öneminin kavrandığı süreçte minimalizmin, sadeliğin, doğanın ve doğalın kıymetinin anlaşılmasıyla birlikte gelen cesaret sayesinde bu hayali gerçekleştiren kişi sayısı artmıştır. 

 

kapmutfak hikayesi de işte böyle başlıyor...  

“Kalabalık aile sofralarında edindiğimiz yemek eğitimini, İstanbul'da etkinlik ve eğlence sektöründeki uzun deneyimimizle harmanlama arzusu ile eve, Sapanca'ya döndük. Soframızı paylaşarak büyütmek istedik. 

Sevdiğimiz yeme ve içme alışkanlıklarımızı paylaşma hayaliyle başladık.

 Pandemi ve çocuğumuzun olması ile birlikte Sapanca’da daha çok zaman geçirmeye başladık. Biz çok fazla piknik yapan, bahçelerde zaman geçiren bir aileyiz. Burada kendimiz yemek yapmadığımız sürece hafif ve sağlıklı yemeklere ulaşamazken bulduk. Bu bizi çok yordu. Sadece meze değil aslında, salatalar, zeytinyağlılar. Bu yemekler kaplara konulup göl kenarında şahane bir pikniğe dönüşebilirdi bizim için. kapmutfak’la artık mümkün.”

 

kapmutfak; bize, unuttuğumuz piknik kültürünü ve temiz havayı doyasıya içimize çekerek yemek yemeyi ne kadar özlediğimizi hatırlatıyor.

 

Kollektif Bir Bulut Mutfak Olmak  

kapmutfak sıradışı projesinin yanısıra ; yemeklerini servis etmek için imkanı olmayan, geçimini sağlamaya çalışan eli lezzetli kıymetli hanımlara da mutfağını açıyor.

Bölgede yemek yapıp satan ama yeterli alanı olmayan, satış kanalı olmayan çokça kadın var. Onlara da mutfağımızı açıyoruz. Yereli seviyoruz; yerel malzemeyle günlük ve taze yemekler yapıyoruz. Yemek dışındaki tüm ürünlerde doğal, katkısız ve yemeyi çok sevdiklerimize yer veriyoruz.  Müthiş bir sahiplenme var çevrede ve bu çok değerli. Onun için her gün aynı özen ve heyecanla mutfağa giriyoruz. Tariflerimiz bazıları aileden geliyor. Babanemizden öğrendiğimiz Çerkes Tavuğu, geleneksel yöntemlerle hazırlıyoruz, mısır ununu uzun uzun kavuruyoruz diyelim, bilen bilir. “ 

 

 

 

kapmutfak- Menüde neler var?

Günlük olmayan yemeklere yer yok!

Mevsimiyse bahçedeki sebzeleri de kullanıyoruz, bu ara en çok taze soğan ve marul var mesela. Cevizli Zeytin Piyaz; zeytin, zahter ve nar ekşisini Hatay’dan getirtiyoruz. Tüm yemeklerimizde Zeytinyağı kullanıyoruz ve yağlarımızı Kuzey Ege’den alıyoruz. En sevdiğimiz şey, yemeklerimizi günlük yapıyoruz. Yemediğimiz şeyi asla servis etmiyoruz.

 

 Kapmutfak.com’dan yemek seçeneklerimiz sabit ama gel-al’da o gün pazarda neyi gördüysek ve yapmak istersek yapıyoruz. Aynı zamanda kendi yemeklerimiz dışında sevdiğimiz ürünlere yer vermeye devam ediyoruz. Bu ürünlerin temiz, sürdürülebilir ve kendimizin de yediği ve içtiği ürünler olmasına önem veriyoruz.

 

Yerel üretim ve lokal ürünlere önem veriyoruz. Yerelde ekmekçimiz Ekşi Fırın ve kahvecimiz Sakarya Kahve Akademisi’nde kahve alıyoruz, hem gel-al’da hem de kapmutfak.com’da bu ürünlere yer veriyoruz.  

 

Paketli ürünler dışında kendi granolamızı yapıyoruz, Fındık Granola. Bir de paket serviste yaptığımız Biberli ve Kekikli Kıtırlarımız var, çok seviliyor. Nisan ayı için şahane bir Reyhan Şerbeti yaptık. Şerbet tercihi elbette tesadüf değil, ailede çok sevilen bir içecek.