Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN eğlenceli bir çay: Lunapark eğlenceli bir çay: Lunapark

eğlenceli bir çay: Lunapark

Çay olarak : Lunapark

Biliyoruz ki zaman göreceli bir kavram. Hissetiğimiz duyguya bağlı olarak hızlı ya da yavaş geçiyor. Zaman hızlı geçiyorsa, eğleniyoruz demektir. Lunaparkta zamanın nasıl hızlı geçtiğinden ilham alarak, onu çaya dönüştürdük.

Lunaparkta yer alan her bir bitki, takım çalışmasıyla yeni bir role bürünmüş durumda. Birbirlerinin faydalarını destekleyen, enerjik bir hisli harman.

Şekerli tatların; güzel olan canlı hatıralarla ilişkilendirilmesinden dolayı cazip bir seçenek olduğunun farkındayız. Lunapark’ta kullandığımız stevia, insülin duyarlılığı olan bir gıda. Kan şekeri düzeyini yükseltmeyen hatta düzenleyici rol oynayan bir bitki aynı zamanda. Kalorisiz oluşuyla da biliniyor. Kesinlikle güvenlik önlemleri alınmış bir lunaparktan bahsediyoruz yani.

Şekerli tat ile amber çiçeğini kombinleyen ilk firma kesinlikle değiliz. Hatta bu tatlı- ekşi karışımı yapan çok bilinen bir firma var. Hepimiz yakından tanıyoruz kendisini. Türkiye’deki 457 şubesiyle Starbucks! Starbucks ürün yelpazesinde yer alan Berry Hibiscus, amber çiçeğini ve şekeri buluşturan bir çalışma. Hatta kendisinden bulabilmek, yazın geldiğinin alametlerinden birisi. Biz, Lunapark’ta şeker yerine stevia kullanmayı tercih ettik. Ayrıca sıcak içecek olarak sunmak, tadının daha yoğun olmasını sağlıyor. Hatta bu sayede şekerin bastırdığı amber çiçeğinin mayhoşluğu hissedilebiliyor. Stevianın oranı bu noktada çok büyük önem taşıyor. Amber çiçeği en yüksek c vitamini oranına sahip besinlerden birisi. Eğer doğru kullanılırsa, lezzet şöleninden faydaya dönüşüyor

Çok kapsamlı bir araştırma ile Lunapark’ta yer alan funda bitkisinin hem mental hem fiziksel olarak olumlu yanlarına odaklandık. Bach çiçekleri terapisinin 14 numaralı çiçeği olan funda bitkisi, kendini ifade etmek için bir hayli debelenen her canlı için bir alternatif tıp tedavisi sunuyor. Sürekli ilgi isteyen çocuklar, her konuyu kendine bağlayan yetişkinler ve hatta ilgi için çevreye çeşitli rahatsızlıklar veren evcil hayvanlar için bile funda bitkisi tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bitkinin yaydığı titreşimlerin, özle olan bağlantının koptuğu noktaları onardığı ileri sürülüyor.

Başkalarını dinlerken, konuyu yanlışlıkla kendimize getirdiğimiz ve bunu bilinçsizce yaptığımız anları düşünelim. Tabii ki niyetimiz kötü değil. Fakat bunu çok yapıyorsak ve bu bir alışkanlığa dönüştüyse funda bitkisinden yardım almayı bir akut tedavi yöntemi olarak deneyebiliriz.

NOT: Kendimizi hiçbir şekilde suçlamamalıyız. Önemli olan fark edebilmek.

Lunapark içeriğinde özellikle “Mayıs Papatyası” kullandık. Bu konuda Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın papatya türlerinden Mayıs Papatyası’nı önermesi ve Doğadan’a danışmanlık yaptıktan sonra Doğadan firmasının da Mayıs Papatyası kullanması tercihimizi belirleyen bir unsur oldu. Gerçekten pek çok türde papatya var. Hangisi güvenilir veya hangisi etkili bilemiyoruz.

Mayıs papatyası daha maliyetli ne yazık ki. Mayıs Papatyası, aynı zamanda Alman Papatyası olarak da biliniyor.

Bu arada, kaderin cilvesi midir bilemeyiz fakat şeker otunun (stevia), Karadeniz topraklarında yetişmediği çünkü Karadeniz bölgesinin toprağının asidik olduğunun ve stevia bitkisinin bu toprak tipini sevmediğinin bilgisine sahibiz. Bununla beraber, 2012 yılında başlatılan “Rize Şekeri” isimli projeyle de Karadeniz bölgesinde ştevia yetiştirme girişimlerinin başarı ile sonuçlanmasının üzerine -en azından bulunduğumuz konum itibariyle- şeker otu ve çay bitkisinin ayrı diyarların bitkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Söylemek isteriz ki, Lazika olarak şeker otuna (stevia) kesinlikle gücenmedik. Türkiye’de yetiştiriciliğinin Akdeniz bölgesinde yapıldığını biliyoruz ve çay bahçelerimizde yetiştirme ihtimalimizin düşüklüğünü kabullendik ve gerçekten sorun değil. Sonuçta onu Rize’deki üretim tesisimize tedarik ettik ve onu kullanarak üretim yapabiliyoruz. Lunapark, stevialı ilk girişimimiz. Bu noktada sizlerden gelen yorumlar epey önemli.