Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Sekine: Tek kişilik çay seremonisi! Sekine: Tek kişilik çay seremonisi!

Sekine: Tek kişilik çay seremonisi!

Beklemenin Ardındaki Gizli Güzellik: Sekine

 

Sekine çayı için anahtar kelimeler: Bekleyiş, Sabır, Mükafat ve An’da Kalmak.

Beklemenin tatlı güzelliğini ve sessizliği bir çaya sığdırmak istedik.

 

“Beklemek nasıl güzel olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Ya yıllardır kafamızın içine işlemiş  ve dilimize takılmış olan “Kirlenmek, güzeldir.” Sloganı gibi, “Beklemek güzeldir.” Deseydik; Bize inanır mıydınız?

Hedeflerimize anında ulaşıyor olsaydık ne sıkıcı olurdu değil mi? Çayın kaynamasını hiç beklemeseydik, çayın soğumasını da, çayın bitmesini de. Hepsi bir anda gerçekleşseydi; o halde anlamı kalır mıydı çay içmenin?

Sekine, can sıkıcı değil; tatlı bir bekleyişten ilham alıyor. Sekine; uzun, yorucu konuşmalardan değil, sessizliğin dingin melodisinden doğuyor.

Güzel bir elmalı tartın pişmesini, uzun zamandır yolları gözlenen dostu, gerçekleşmesine yürekten inanılan bir hayalin gerçekleşmesini beklemek gibi..

Sekine’nin içeriğini beraber inceleyelim.

Doğu felsefelerine göre; kakulenin enerjisi,-ruhsal olarak-  yoğun, depresif duyguların giderilmesine yardımcı olurken, duru görüşü arttırarak, meşgul bir zihnin kafa karışıklığını ortadan kaldırma gücüne sahip.  Kakule aynı zamanda, 'şimdi ve anda’ daha fazla mevcut olmamız için bizi teşvik eden ve üçüncü göz çakrasını açmak için kullanılan bir baharat.

Kakuleyle beraber ülkemizde Trabzon, Rize ve Artvin ormanlarında yetişen barut ağacının kabuklarını kullandık. Muhteviyatı nedeniyle toplanır toplanmaz tüketilmesi durumunda zehirlenmeye yol açabilen bu kabuklar en az bir yıl kurutulduktan sonra kullanılıyor. Bir başka bekleyişin hikayesi. Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran barut ağacı kabuğunun faydalarını sadece fiziksel yaralarla sınırlandırmamız mümkün değil.

Sekine’nin içerisinde yer alan 14 numaralı Bach Çiçeği Funda ile birlikte kendimize birtakım sorular soruyoruz.

Ben iyi bir dinleyici miyim?

Ben gizemli miyim?

İçimdekini anlatmadan durabiliyor muyum?

Sır tutmakta iyi miyim?

Bunların cevabını düşünürken tereddüt ettiysek eğer; Sekine ve tek kişilik çay partisi bize oldukça uygun.

Kendisinden bahsetmekten çok hoşlanan ve ilgiyi üzerinde seven insanlar için ‘funda’ öneriliyor. Kendimizi önemsememizde sakınca yok, fakat biraz gizeme ihtiyacımız olabilir.

Tüm bunlara güzel bir eşlikçi olarak Mayıs Papatyası kullandık. Papatyanın en etkili cinsi olarak biliniyor.

Sekine’yi  sakin, güzel bir bekleyişi anlatan bir çay olarak konumlandırırken içeriğinin rahatlatıcı olmasına önem verdik doğrusu.

Fakat bunun bir uyku çayı olmasını istemedik. Yan etkisi uyku yapması olabilir. Fakat papatya çayının uyku getirici özelliğine karşı direnciniz var ise, sizde tatlı bir mayışma yapabilir.


Rana@Lazika