Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Elma- Anadolu'dan dünyaya yayılan lezzet Elma- Anadolu'dan dünyaya yayılan lezzet

Elma- Anadolu'dan dünyaya yayılan lezzet

Dünyanın en keyifli işlerinden birisi kesinlikle çay içmektir. Çay, zıtlıkların ara bulucusu, yabancıların arasındaki ortak dosttur. Konuşacak hiçbir şeyinizin olmadığı biriyle çay içebilirsiniz. Bazen de içinizden konuşmak gelmez. Çay içmek; efor sarfettirmeyen, dikkat gerektirmeyen, komplike olmayan, itina istemeyen, birini incitme ihtimalinizin olmadığı güzel bir eylemdir.

Çay derken illa klasik siyah çay değil. Çayın kahveden de farkı budur işte. Çay, uçsuz bucaksız sınırı olmayan bir dünyadır, kısıtlama yoktur. Hayal gücünüzün uzandığı her şeyle çay yapabilirsiniz, yeterki sonunda zehirlenmeyin. Her şey derken tabiki her şeyin çayı güzel olucak diye bir kaide yok sonra kızmayın bize. Zaten güzel şeyleri sizin için çay haline getirmeye çalışıyoruz.

Çayda kısıtlama olmadığına inandığımız yolculuğumuza elmadan başladık. Elma çayı yaptık. İçinde lezzetli elma olan Elma çayı. Elmalı ıhlamur, elmalı zencefil, elmalı form çayları gibi elmanın yan rol aldığı bir çay değil. %80 oranında Isparta’nın en güzel elmalarını içeriyor. Portakal kabuğu, tarçın, karanfil ise yan rollerde olan lezzetler.

Belki duymuşsunuzdur besinin görüntüsü kokusu, sıcak veya soğuk olması da tadın alınmasında kalite farkını oluşturur. Örneğin soğuk çorbanın tadı sıcak çorbaya göre farklı olacaktır.

Tat reseptörlerinizin elmanın içinde olan daha önce farkına varamadığınız lezzetleri algılaması, aldığınız kokunun kuvvetiyle gerçekleşebilecek bir durumdur. Bu yüzden elma çayı ile yakından ilgilenmeye karar verdik. Elma, her markette karşılaştığımız, bize son derece sıradan gelen bir besin. Sıradan şeylerin içindeki gizemi çözmek de Lazika’nın işi.

Bir elma, yüzlerce farklı aroma bileşeninden oluşur. Elmayı unutulmaz kılan aromasıdır. Aroma, aslında "zevk" dediğimiz şeylerin çoğunu oluşturur. Yeme deneyimine derinlik katar. Elmaya karakterini verir.

Bir elmada yaklaşık 335 farklı bileşik tanımlanmıştır. Elmadan elmaya değişen tat farkı, içindeki bazı bileşiklerin farklı kompozisyonlarının sonucudur.

Dolayısıyla her elmadan alınan zevk farklıdır.

Elmadan gelen, daha önce algılayamadığımız aromalara ulaşmak, diğer duyularımızdan yardım alarak mümkündür. Elma çayının tadının, taze elmanın tadından farklı olmasının sebebi, çay haline getirilen elmanın duyulara daha yoğun etki etmesidir.

Son derece yaygın olan, bazen ara öğün olarak geçiştirdiğimiz, bazen açlığımızı bastırmak için kullandığımız bazen de çantada taşımasının kolaylığından yararlandığımız elma aslında gurme lezzetlerden biri.

Ayrıca biliyor muydunuz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda kayıtlı verilere göre, sadece Türkiye’de, 460 çeşit elma tespit edilmiş. Eğer bu yazıyı okuduktan sonra kalan hayatınızı 460 farklı elma türünün tadına bakmak için Türkiye’de köyden köye gezerek harcamaya karar verirseniz, deneyimlerinizi bizimle paylaşmanızdan büyük bir mutluluk duyarız.


Rana@Lazika