Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Earl grey çay nedir? Earl grey çay nedir?

Earl grey çay nedir?

 

Earl Grey, siyah çaya bergamot yağı veya aroması ilavesiyle yapılan kokulu, turunçgil aromalı çay harmanıdır. Bergamot, Turunçgillerden gelen ( Portakal’in kuzeni ) Akdeniz coğrafyasında yetişen bir meyvedir.

İsmini  1800’lu yıllarda  İngiliz Krallığında Başbakanlık yapmış, Charles Grey’den almıştır. Hikaye o ki, Charles Grey önemli bir Çinli tüccara çay siparişi vermiş. Deniz yolu ile gelen siyah  çay çok fermente olup, çürüdüğü acıdığı için Çinli tüccar çaya bergamot yağı/aroması katmış ve Charles Grey’e öyle takdim etmiş. Charles Grey çayın kokusunu ve aromasını çok sevince uyanık Çinli tüccar bunu kötü çayını  aroma katarak satacak bir fırsata çevirmiştir.

Başka bir hikayede ise çayın taşındığı gemide bergamot yağı  olduğu ve kazara yağın çayı kokulandırdığı iddia edilir. 

Earl Grey Siyah Çay Harmanı

Siyah çay üretim sonrası Bergamot yağı/aroması ile harmanlanır.  Kullanılan Harman methodu ve aroma miktarı ülkeden ülkeye, üreticiden üreticiye değişiklik göstermektedir. Burda unutulmaması gereken şey kullanılacak bergamotun aromasının miktarının  kötü çayın tadını baskılayabileceğidir. Bu nedenle iyi Earl Grey seçimi hiç kolay değildir.

Çok yoğun kokulu Earl Grey ( Bazı üreticiler “ tomurcuk” diyorlar ) yerine direk tek başına demlenebilecek Earl Grey,  kötü çay alma riskini azaltacaktır.

 

Earl Grey  çay çeşitleri

Earl Grey 1820’de İngiltere’den tüm dünyaya yayılmıştır. Zaman içerisinde tüm dünyada popular bir çay haline gelmiştir.

Lady Grey Çayı –Lady Mary Elizabeth Grey,  Earl Charles Grey’in eşinin ismi ile adlandırılmıştır.. Bergamot’un dışında  portakal kabuğu veya lavanta ile harmanlanmıştır. Portakal Earl Grey ve Lavanta Earl grey olarak iki ayrı çeşidi vardır. 

Fransız Earl Grey Çayı:  Klasik Earl Grey çayın gül yaprakları ile harmanlanması ile elde edilir. Daha meyvemsi bir lezzeti vardır.

Rus Earl Grey Çayı – Klasik Earl Grey’in portakal kabuğu ve limon otu ile harmanıdır.

İyi bir Earl Grey çay çok lezzetlidir. Ama siyah çaydan farklıdır. Maalesef ülkemizde bir çok cafe ve restoranda siyah çay istediğinizde artık Earl Grey çay servis etmekteler ve maalesef çoğu işletmeci farkı bilmemektedir. Bu siyah çaya yapılan bir haksızlıktır. Kötü çayı ve kötü demlemeyi Earl grey ile kapatmaya çalışmak Earl Grey'e de haksızlıktır.