Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN The Laz Böreği The Laz Böreği

The Laz Böreği

Doğu Karadeniz Mutfağında Tatlılar ve Ustasından Laz Böreği Tarifi

 

Karalahana ve hamsinin memleketi Doğu Karadeniz’de karalahananın ve hamsinin yer almadığı tek yer herhalde tatlılar. Bence Karadeniz insanı zorlasa ondan da tatlı üretirdi ama tatlı olayı Karadeniz’de zaten biraz karışıkken karalahana ve hamsinin bu işe karışmaması çok iyi olmuş diyebilirim.

Doğu Karadeniz mutfağında tatlı ve tuzlunun kullanım alanları biraz değişik olabiliyor. Mesela ana yemek olarak yenen bir yemeğin üzerine şeker serpiştirilirken (meşhur şekerli makarna) tatlı olarak yediğiniz sütlaç biraz tuzlu olabiliyor (Sütlü Makarna). Mesela kokulu üzüm suyundan yapılan ve çoğu yerde ismi Pepeçura olarak geçen, Lazların Termoni dediği tatlı, bazı yörelerde içine lobiya dediğimiz barbunya fasülye konarak yapılıyor. Laz böreğinin olmazsa olması ise evet yanlış duymadınız karabiber! Bu iki tatlıyı böyle orijinal şekilde yiyen insanlar ya çok seviyorlar veya da hiç sevmeyebiliyorlar. Ben karadeniz yemekleri yapan eski bir lokantacı olarak çoğu insanın çok sevdiğine şahit oldum neyseki.

Bal kabağından yapılan bir pilav var ki bildiğiniz şerbetli. Bir diğer ana yemek ise şekerli şehriye pilavı. Misafirliğe gittiniz, bilemiyorsunuz, önünüze bir pilav geliyor bir yiyorsunuz ki tatlı!  Yanında da turşu kavurma…İşte böyle bir mutfak Karadeniz mutfağı. Kulağa değişik gelebilir ama içine girince her mutfak gibi malzeme iyi olduğu sürece oldukça lezzetli.

Gelelim Doğu Karadeniz mutfağının şahı Laz böreğine. Bir rivayete göre bu aslen milföy ile yapılan bir fransız tatlısı. Napolyon çok seviyordur ona eminiz ama ona karabiberi ekleyen kazandı ve adı Laz Böreği oldu. Bu arada çok benzerini Yunanlılar yapıyor, ismi de Galata Bureko, yani yine bu topraklardan… Ve yine bir tatlı ve tuzlu kafa karışıklığı sebebi daha, yufka ile yapıldığı için buna her ne kadar börek de desek, bu aslında muhallebi ve şerbetle yapılan bir tatlı. Yapımı tabiki köyden köye bile değişiyor ve en güzelini tabiki herkesin kendi annesi yapıyor. Benim size vereceğim tarif de kendi annemin tarifi. Biz Pazarlıyız (eski adı Atina) ve tarif de bu nedenle Pazar usulü. Ustamız da Sevim Taşkın.

 

Laz Böreği Tarifi:

 

Büyük boy fırın tepsisi (Evlerdeki ocaklı fırınların boyutundaki tepsiler gayet uygundur).

 

Muhallebi Malzemeler:

3 Kilo süt

2 Bardak un

1 Bardak nişasta

3 Bardak şeker

8 Yumurta

1 Tatlı kaşığı tuz

2 kaşık dolusu tereyağ

 

Laz Börek Muhallebisi yapımı:

Tereyağ hariç tüm malzemeyi karıştır. Hiç el kaldırmadan karıştır, dibi tutmasın. Muhallebi kıvamına gelip katılaşınca ocağın altını söndür ve tereyağını ekle ve karıştır, üstünü kapat. Yufkalar açılırken bir kenarda bekletebilirsin.

 

Şerbet için Malzemeler ve yapılışı:

2 Bardak şeker

2 Bardak su

Birkaç damla limon suyu.

 

Şerbet Yapılışı:

Tüm malzemeyi karıştırıp kaynatın. Kaynayınca, göz göz kabarcıklar oluşunca hafifçe kepçe ile alıp alıp boşaltın. İyice göz göz olmasını bekledikten sonra kepçeden akan en son damla ağırlaşmışsa birkaç damla limon suyu ekleyip karıştırın, şerbetimiz hazır demektir.

 

Hamur için Malzemeler:

4 Bardak un

1 Yumurta

Yarım çay bardağı sıvı yağ

2 Çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı sirke

 

Hamur Yapılışı:

Tüm malzemeyi karıştırın. Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar hafif su da katarak yoğurun. Nişasta ile baklava yufkası inceliğinde açın yufkaları.

 

Sonrası için hazır edilmesi gerekenler:

200gr erimiş tereyağı (yufkalar açıldıkça sürülecek).

Bir paket dövülmüşi fındık. (Yufkaların arasına serpmek için).

1 yemek kaşığı toz karabiber (Muhallebinin üzerine dökülecek)

 

Laz Börek Yapılışı:

 

Bir tavada 200gr tereyağı erit.

Tepsiyi yağla ve alt katmana ilk seferde 3-4 yufka açıp üst üste tepsiye yay ve kenarları tepsinin kenarlarından sarkacak şekilde açık kalsın. Her katman arasına tereyağı gezdir.

 

Muhallebiyi içine dök ve üzerine isteğe göre karabiber serpiştir. Yoğunluğu üstünü ne çok kapatsın ne de çok boş kalsın şeklinde olsacak. Ve sonra kenarlardaki yufkaları içine kıvırarak muhallebinin üstüne kapat.

 

Üstüne 7-8 adet daha (hamurun durumuna göre daha kalında olabilir) yufka açıp yay ve her yufka arasına tereyağı ve fındık serp.

 

En son katmanı da koyduktan sonra tereyağını sürüp eşit bir şekilde baklava gibi dilimle.

 

Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede üstü kızarana kadar pişir.

Çıkardıktan sonra üstüne hafif soğumuş olan şerbeti bolca gezdir.

 

Servise hazır olması için biraz soğuması gerekiyor yoksa muhallebisi dağılıyor ama dayanabilirseniz tabi, afiyet olsun!

 

 

Hazırlayan: Yasemin Taşkın

Fotoğraf: Yasemin Taşkın