Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN BEYAZ ÇAY, YEŞİL ÇAY, SİYAH ÇAY - FARK NE? BEYAZ ÇAY, YEŞİL ÇAY, SİYAH ÇAY - FARK NE?

BEYAZ ÇAY, YEŞİL ÇAY, SİYAH ÇAY - FARK NE?

BEYAZ ÇAY, YEŞİL ÇAY, SİYAH ÇAY - FARK NE?

 

Öncelikle, hepsinin aynı çay bitkisinden (Camellia Sinensis) meydana geldiğini bilmeliyiz.

Aynı bitkinin ürünüyseler de; tatlarının, fiyatlarının, renklerinin ve diğer bazı özelliklerinin farklı olmasının nedenini sizlere anlatmak isteriz.

 

Beyaz Çay neden daha değerli?

Beyaz çay, çay bitkisinin en ucunda baş göstermiş beyaz gümüşi renkli minicik filizin tek tek el ile toplanması demek. Yani çok ciddi bir iş gücü söz konusu. Üstelik o minicik filizlerden yığınlar oluşturmak ise işin ayrı bir boyutu. Belki ‘2,5 yaprak çay’ terimini duymuşsunuzdur. İki tane taze yaprak ve bir minik filiz kastedilmektedir yani. İşte beyaz çayımız da o ‘0,5’ kısımdır. Çaylar arasında en minimal işlemi görendir aynı zamanda.

Yeşil Çay Neden Yeşil Çaydır?

Yeşil çay ünvanını kazanmış olmasının sebebi, demlendiğinde kivili oralet gibi yemyeşil bir çay ortaya çıkması değildir. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Hatta bazen yeşil çayın rengi, tam yeşil bile değildir. Siyah çayın aksine, oksidasyon işlemi görmediği için demlenmeye hazır hali yeşil olarak kalır.

‘ 2,5 yaprak’ Siyah Çay Mümkün Müdür?

Elbette. Fakat böyle bir talebi karşılamak günde 245 milyon bardak çay içen Türkiye için oldukça zordur. Böyle bir talebe yetişmek için on binlerce kişinin çay tarlalarında yemeden içmeden çalışması gerekmektedir. Hatta o şekilde bile yarı ekvatoral bir iklime sahip olan ülkemizde iş gücü yeterli olsa dahi, çayın yetip yetmeyeceği şüphelidir. Dolayısıyla mümkün olduğunca üst yaprakları çay makası ile toplayarak, doğru sürgün zamanında, boya ve ekstraktsız olarak siyah çay elde edebilmek en azından siyah çay talebini karşılayabilmek için en mantıklı çözümdür.

Çayın Doğru Hasat Zamanı Ne Zamandır?

Çay bitkisinin hasat sayısı ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de yılda 3 kez çay hasadı yapılabilir. ‘Mayıs Sürgünü’ , yani bahar aylarında gerçekleşen hasat en değerlisidir. Kar suyu ile beslenmiş olan çay bitkisiden en kaliteli mahsulün bu aylarda alınmasından dolayı mayıs sürgünü olarak belirtilen çaylar oldukça değerlidir. Diğer hasatlar da alınıp mayıs hasadından alınanlar ile birlikte harmanlanabilir fakat bu lezzeti değiştirecektir. Bu noktada ‘Mayıs Sürgünü’ olarak nitelendirilen çaylar için; sadece mayıs hasadına mı ait yoksa mayıs hasadı ile yapılan bir karışım mı olduğu sorusu aklımızı kurcalayabilir.

Yeşil Çay ve Siyah Çayın Tek Farkı Oksidasyon mu?

Hem evet hem hayır. Markadan markaya değişiklik göstermektedir. Eğer yeşil çayın üstte kalan genç yaprakları hatta 2,5 yaprak toplanıyorsa fark oksidasyondan daha fazlasıdır. Bu üreticinin tercihinin meselesidir. Üreticinin davranışının belirlenmesinde, maliyet faktörü rol oynar.

 

2,5 Yaprak Yeşil Çay Bir Anlamda Beyaz Çay Mıdır?

İşlem gördüğü kısmı saymazsak bir kısmı evet. Yani 2,5 yaprak yeşil çay toplanırken zaten o 0,5 yaprak beyaz çay olarak kullanılan kısım. İşleme girdiği gerçeğini göz ardı edersek beyaz çay hasadı alınmayan bir çay bahçesinden toplanan yeşil çay ve siyah çaylarda zaten beyaz çay için toplanılan yapraklar da hasada karışıyor. Düz mantık yine devreye girdi yani... O taze tomurcuklar önceden toplanmadıysa eğer hasadın lezzetiyle harmanlanıyor.

 

Kafanıza Takılırsa Diye

Lazika siyah çay için çay makası kullanıyor fakat üst yapraklar olması şartıyla. Yeşil çaylar, el ile toplanıyor. 2,5 yaprak. Tek tek. En taze yapraklar sadece. Dolayısıyla yumuşak içimli oluyor. Lazika sadece mayıs hasadını alıyor. Diğer hasatlar ile harmanlayıp doğala özdeş çay aromaları, ekstrakt, boya gibi enstrümanlar kullanmıyor. Eğer bu yazı kafanızda bize karşı soru işaretleri oluşturduysa diye açıklama yapma gereği duyduk. İçinizin rahat olması ve markaya olan güven de çaydan aldığınız zevk konusunda etkili olacaktır.