Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Sen ne güzel bir meyvesin Bergamot! Bergamot hakkında şaşıracağınız bilgiler... Sen ne güzel bir meyvesin Bergamot! Bergamot hakkında şaşıracağınız bilgiler...

Sen ne güzel bir meyvesin Bergamot! Bergamot hakkında şaşıracağınız bilgiler...


“Bergamotlu siyah çay”, “Earl grey” gibi isimlerin ardında önemli roller almış bergamot, aroması ve kokusu ile duyularımızı mest etmiş, çay içme ritüelini farklı bir boyuta taşımıştır.

Rutinin içinde veya koşuşturmacanın ortasında içildiğinde keyif verme konusunda iş birliği etmek istememesi, bergamotun oldukça ilgiyi seven bir aroma olmasından kaynaklanıyor.

Bergamot aromasının kendisini tümüyle ortaya koyması için keyif almanın odak nokta olduğu bir ruh hali içinde olmamız, hem ruhumuz hem de duyularımızın gücünü idrak edebilmemiz açısından gerçekten gereklidir.

Bergamot ile ilgili birkaç ilginç bilgi, kesinlikle onu daha çok sevmemizi sağlayacak.

1-Bergamot meyvesi, asit oranı çok yüksek ve son derece ekşi bir meyvedir. 

Bergamot, Meyve, Yaprak, Yalıtılmış, Tayland, Pürüzlü

 

Bergamot oldukça ekşi ve keskin bir tada sahip aromatik bir turunçgil meyvesidir. Aynı zamanda çok güçlü bir koku içerir. Meyve portakal büyüklüğündedir, ancak rengi bir misket limonu ile benzerdir. Kabuğu kalın, içindeki meyvesi ise yüksek asit oranına sahiptir. Yani, ”Kahvaltıda bergamot suyu içmeden duramıyorum.” cümlesini duyma ihtimaliniz oldukça düşük.

2-Geleneksel İtalyan tıbbında, sıtma hastalarını tedavi etmek için bergamot suyu kullanılıyordu. 


Sivrisinek, Böceği, Böcek, Böcek, Pest, Hastalığı


 

Anofel cinsi dişi sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan bir hastalık olan sıtmanın tedavisinde kullanılması ve antiseptik  özelliklerinin onu uçuklar ve bazı virüsler için potansiyel bir tedavi haline getirmesi, bergamotun günümüzde de sağlık açısından değerinin önemini vurguluyor.

 

3- Bergamot, Türkçe kökenli bir kelimedir.

 

 

Türkçede bir çeşit armudun adı olan “beg armudu”, Avrupa lisanlarında şekil değiştirerek “bergamotta, bergamote, bergamot” haline gelmiştir. Ancak bazı kaynaklar, bu kelimenin kökenini İtalya’nın Bergama kentine dayandırmaktadırlar. Bu yaklaşım bazı İtalyan kaynaklarında dahi reddedilmektedir ve kelimenin kökeninin ‘bey armudu’ olduğu ileri sürülmektedir. (Bergamot her ne kadar bir turunçgil meyvesi olsa da şekil olarak armut görüntüsünde olduğu için bu ismi verdiklerini düşünüyoruz.) Aynı zamanda pek çok önde gelen yabancı çay firması, kelimenin kökeninin Türkçe olduğunu vurgulamaktadır. Bu konudaki ikilemin yakın zamanda açıklığa kavuşmasını umut ediyoruz.

 

 

  

 4- Bergamot ve siyah çayın uyumu bir rivayete göre kazara keşfedilmiş.

 Gemi, Eski, Bağlantı Noktası, Deniz, Yelkenli Gemi


Bir rivayete göre, Çinli diplomatların Earl Grey'e çay ve bergamotu aynı transit gemisinde yollamasıyla, bergamot meyvesinin kokusunun çayın aromasına karışması nakliye esnasında gerçekleşmiş ve ortaya bu uyum çıkmış. Bu konu hakkında pek çok farklı teori daha var.

 

 

5- Bronzlaştırıcı olarak bergamot yağı kullanımı epey sakıncalı