Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN 2021 çay hasatı 2021 çay hasatı

2021 çay hasatı

2021 Çay hasatı       

 

Bizim için bayram çay hasatı zamanları.  Bayramlar çoğu zaman yorucu ve mutlu geçer ya. Bizim de öyle oluyor.  Yoruluyoruz ama çok garip bir mutluluk da oluyor.

 

Bu sene çay biraz geç geldi. Geçen seneye göre 4 hafta gecikti. Nisan ayı çok soğuk ve yağışlı geçince çay filizleri geç geliştiler. Biz çaya 17 Mayıs’da başlayabildik..

 

Bu sene çok daha fazla el ile toplanmış çay alabildik. El ile çay toplamak çok emek isteyen bir iş.  Mutlu müstahsillerimizin her geçen yıl artması aşırı güzel.

Çünkü el ile toplanan çayın ekonomik değeri daha yüksek. Bitkiye çok daha iyi geliyor. Ve hepsinden önemlisi müstahsil az yük taşıyarak çayını daha kıymetli hale getiriyor.

 

Anlayacağınız çok mutluyuz. Bu sene müstahsillerimizin hızına yetişemedik. Kapasitemizin üzerinde çay geldi. Kimseyi de zor durumda bırakmamak için almamızlık etmedik.

 

Sonuç mu? Ekstrakt oranı 42,3% olan, polifenol açısından çok zengin yeşil çaylar ürettik. Geçen seneye göre çok daha fazla yeşil çayımız oldu bu sene. Çünkü bu sene yeşil çaylarımızla daha değişik harmanlar yapacağız.

 

Siyah çayımız da bu sene çok lezzetli oldu. Aroma değeri çok yüksek. İçinde bulunduğumuz salgının sosyal ve ekonomik etkilerine rağmen geçen seneye göre daha kaliteli ve daha çok siyah çayımız  var bu sene.

 

Gelecek sene için planımız özellikle el ile aldığımız çayın miktarının çok artması ve hatta köyden köye tüm Rize’ye yayılması. Türk çayının dünyada  iyi bir yere geleceğine olan inancımız sonsuz.

Çay yaprak kalitemiz hakikaten hiç kötü değil. Yeter ki bir yerden başlayıp çayı toplarken, transfer ederken zarar vermeyelim. İyi çayı, çaya hasar vermeden hasat edelim ve üretime alabilelim.

 

Lazika