Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN Çok darlandık buralarda! Çok darlandık buralarda!

Çok darlandık buralarda!

Merhaba Sevgili dostlar, can tiryakiler.

Size söyleyeceklerimiz var. Çok darlandık buralarda.

Şöyle şeyler oldu: Mayıs çayı açık yeşil filizleriyle tarlaları kapladığında içimize ferahlık, mutluluklar geldi. Çok kaliteliydi bu sezonki çay. Bolca topladık ve size yeşil çayımızı hazır ettik. Mis gibi oldu. Tadına doyamayacaksınız. Ama sonra başka şeyler de oldu. Havaların soğuk gitmesi nedeniyle bazı köylerdeki çaylar tarlada yandı. Yandı derken; şöyle biraz kendini çekti, sarardı, sararanlar kayboldu yerine yenileri geldi ama az geldiler can tiryakilerimiz. Bütün memlekette çay verimi geçen yıla göre %20 azaldı. Biliyorsunuz zaten ürettiğimiz çay Türkiye’ye ancak yetiyor.

Durun, bitmedi, başka şeyler de oldu. Biliyorsunuz Çaykur yaş çay alım fiyatını belirler. Bu sene biraz geç ilan etti fiyatı. Ama Çaykur fiyat ilan etmeden evvel özel fabrikalar tuttular tarladaki çayın kilosuna 2 TL fiyat biçtiler. Sonra Çaykur da 2.16 TL fiyat belirledi. Asıl kıyamet bundan sonra koptu. Özel fabrikalar tarihlerinde ilk kez Çaykur’un taban fiyatının üzerinde 2.2 TL’den çay aldı. Hepimiz, “Bunu da mı görecektik,” dedik. Biz aynı zamanda yaş çay üreticisiyiz. Bizim için iyi oldu. Çayımız kıymetlendi. Tarladaki emeğimiz karşılığını buldu. Da… Çaya da zam geldi aziz tiryakilerimiz. Hem de sıkı zam!

Biz Lazika olarak kaliteden ödün vermeyiz. Bunu artık biliyorsunuz. Yine öyle yaptık ve hep öyle yapacağız. Ama maalesef size sunduğumuz çay fiyatı da kaçınılmaz olarak arttı. Biz sadece Mayıs çayını kullanıyoruz. Yüksek köylerden, kaliteli çay alıyoruz. Sonra onu el bebek gül bebek içilecek hale getiriyoruz. Herkesten farklı çalışıyoruz. Yeniliğimiz, memlekete kattığımız bu.  Ama şunu unutmuyorsunuz değil mi? İyi çay ucuz olmuyor. Mümkün değil olmuyor. Bu yüzden yaptığımız fiyat artışını hoş göreceğinizi umuyoruz. Hem biliyorsunuz, biz duygusal insanlarız, para mı aşk mı diye sorduklarında aşk deriz. Yine öyle diyelim. Her geçen gün artan sevgimizi devam ettirelim.

İlerde daha güzel günlerimiz olacak. Lazika’yı yalnız komayın. Sevgiyle kalın, muhabbetinizi eksik etmeyin can ciğer tiryakilerimiz…

LAZİKA