Lazika Blog

Lazika'dan Sağlıklı Öneriler
GERİ DÖN 2.5 yaprak nedir? Neden önemlidir 2.5 yaprak nedir? Neden önemlidir

2.5 yaprak nedir? Neden önemlidir

Çılgın tempoyla çay toplanılan, mayıs hasadı günlerinin  ardından gelen bedensel yorgunluk öyle ilginçtir ki; bedensel anlamda yorsa da zihni dinlendiren bir terapidir aynı zamanda. Araştırmalara göre; yeşile bakmak, konsantrasyon kabiliyetini geliştirip, algıları da keskinleştirirmiş.

Çay toplamayı kung fu dönüş sanatına benzetebiliriz. Çay pek çok farklı yöntemle toplanabilir fakat işin asıl iş olan kısmı, lezzetteki istikrarın kaynağı olan şey; çay bitkimizin ucundaki bir tanesi minicik, iki tanesi normal olmak üzere hacimce de pek küçük o 2,5 yaprağı toplamak ve büyük yığınlar oluşturmaya çalışmak. Bir kişi iyi bir çay bahçesinde günde en fazla 30-35 kg 2.5 yaprak toplayabilir. Eğimde, yağmurda, güneşte ve hatta Ramazan’da 1günün sonunda toplanabilen çay miktarı bu. Ayse, Fatma, Nermin ve isimlerini saysak buraya sığmayacak ablalarımızın el emeğidir bu. Ve binbir zorlukla toplanan 35 kg çaydan çıkan yeşil çay en fazla 7-7.5 kg civarı olur. Emeği siz hesap edin.

Kaju da, kuruyemişler içerisinde gerçekten çok özel bir konumdadır. Saniyede mideye indirdiğimiz tek bir kaju tanesinin bir adet kaju elmasından itinayla ayrılan sap kısmı olduğunu öğrendiğimiz, hele bir de ağaçtaki halini gördüğümüz zaman şaşkınlığa uğramamak elimizde değildir. Bir şeyin önümüze sunulmadan önceki hazırlanış sürecinin zahmetindeki artışın ve değerinin doğru orantılı olduğunun bir başka örneklerinden birisidir çay işi tıpkı kaju gibi. Doğa bize sunar. Bizim yapmamız gereken ise doğru parçaları almaktır.

Çay bitkisini istiridye olarak hayal edersek; 2,5 yaprak da istiridyenin incisidir. Düşünün ki sevgililer gününde hayatınızın aşkına hediye ettiğiniz inci kolyeye istiridyenin parçaları da karışmış olsun. Kolyeyi alan sevdiceğinizin durumu, yıllar sonra eski dostuna kavuşmuş fakat lezzetsiz bir çay içen insanın durumuna benzer.

Tozsuz, temiz ve güzel dem veren çayın sırrı bu iki buçuk yapraktan gelir. Pek çok insanın yeşil çayı duyunca keyfinin kaçması ise bitkinin suçu değil. Olayın yanlış ele alınışı. Eğer doğru yapraklar, doğru şekilde ve doğru zamanda toplanılırsa ortaya nitelikli bir çay çıkar. Fakat bütün bunların farklı şekilde yapılması halinde hızlı bayatlayan, çok dem isteyen zorlama bir çay meydana gelir veya yapılan emek açığının kapatılması için devreye giren kimyasallar olaya dahil olur. Bu tabi Lazika’nın kırmızı çizgisidir. Çaylarımızın tamamı iyi yaprakların çaya dönüşmüş halidir. Gücümüz yettiğince de bu böyle olacak.

Ülkemizde klasik Türk çayı 2.5 yapraktan üretilmemektedir. Bunun en büyük nedeni bahsetmiş olduğumuz toplama zorluğudur. Çayın üzerinde olan maliye baskısı da var elbet. Bizim yeşil çayımız 2.5 yapraktır ancak siyah çayımız makas ile toplanır. Burada daha güçlü ve aromatik olan üst yaprakları ayrıştırmanın yolu ise ince elek çay kullanmaktır. Çay son aşamada büyüklüklerine göre tasnif olur. Ve çoğu kimsenin tahminlerinin aksine çayın yaprakları, üst yaprakları üretim süreci sonunda küçük taneli olur. Yani büyük taneli çay çok iyi bir tercih değildir. Makas ile toplanan çayda gövde, damar ve dallar  büyük kalır. Lazika’nın sırrı işte bu küçük elekleri kullanmaktır. Bu sayede siyah çayımızı el ile toplayamasak da sizlere en üst, lezzetli yaprakların çayını ulaştırırız.

Rana@Lazika